Kırgızistan Bayrağı

“Vatanına bağlanmayan halk olmaz, halkını sevmeyen yiğit olmaz.”

Bir Kırgız Atasözü...

Kırgızistan’ın büyükleri çağlar sonrasına ışık tutacak sözlerini iletmişler nesilden nesile. Altayların yiğit ve gururlu çocukları Orta Asyanın İsviçresi Kırgızistan’ın evlatları vatanlarını ve halklarını bu şekilde seviyorlar. Öyle bir sevgi ki bu sevgi, bayraklarında da kendini gösteriyor.

Kırgız ülkesi, bağımsızlığını almasının hemen ardından kendi bayrağını da oluşturmak için başlıyor çalışmalara. Vatan ve Millet sevgisini, birlik beraberliği ve cesaretle yiğitliği anlatacak olan bu bayrak Tanrı Dağlarında dalgalanacak ve Kırgızların bu özelliklerini anlatacak evsafta olmalıdır.

Târihi

Kırgızistan devleti, Altayların Kraliçesi Kahraman Komutan Kurmancan Datka’nın diyarı, Orta Asyanın incisi Issık Gölü ve Etrafını çevreleyen Tanrı dağları ile ilmin membaı Fergana vadisinin kapısı Oş şehrinin sahibi bağımsız ve egemen bir devlettir.

Egemenliğin ilk sembolü olan Kırgız bayrağının Kırgızca adıyla “Tuğ’unun” belirlenmesi için Halkın katılacağı büyük bir yarışma açılmıştır. Yarışma neticesinde E. Aydarbekov, B. Cayçıbekov, S. İparov, C. Matayev ve M. Sıdıkov tarafından tasarlanan bayrak kabul edilmiştir.

3 Mart 1992 yılı itibariyle ilan edilen bağımsızlık ise aynı gün itibariyle bayrağının da göndere çekilmesini sağlamıştır. Bayrağın çıkış noktası ise kırmızı ve sarı renklerden oluşur. Ülkenin farklı bir fonda olan ayrı bir bayrağı daha vardır ancak günümüzde kullanılan üzerinde karar kılınmıştır. Bayrak için sarı ve kırmızı renklerin kullanılması ise detay olarak kendi yaşadıkları tarihsel süreç göz önüne alınarak oluşturulmuştur.

Ülkenin bayrağının en önemli noktası kırmızı zemin üzerine oluşan bir güneş resmi ve bu resmin hemen ortasında bulunan bir yol noktasıdır. Güneş üzerinde bulunan çaprazlama çizgilerin ülke için bir önemi vardı. Kırgızistan Bayrağı Anlamı, milli benlikleri için kendi hikâyelerini ve sembollerini taşımaktadır.

Kırgızistan Bayrağı Resmi,

Kırmızı bir fona sahip olan bayrağın bu rengi almasında güneşe verdikleri önem yatmaktadır.  Aynı zamanda bu fon bağımsızlık yolunda verilen mücadelenin de timsali olarak karşımıza çıkmaktadır. Bayrakta bulunan bir diğer renk ise güneş renklerinden olan sarı renktir. Burada bulunan güneş sade bir güneş değildir. Işınlarını saçan bir renk uyumu ve düzeni yakalanmıştır. Bu bayrak üzerinde güneş etrafında bulunan toplam 40 adet güneş ışını bulunuyor. Güneşin böyle bir temsil yapması ise onlar için oldukça önemli bir parça olduğunu vurgulamaktadır.

Kırgızistan Bayrağı Açıklaması, güneş üzerinde bulunan sürülmüş yollar kesişim ifade eder. Bunlar 40 boyun birleşimi anlamı taşımıştır. Aynı zamanda Kırgız çadırı üzerinde bulunan bir görünümü de simgeleyen ifadedir. Bu nokta ayın şekilde kişisel eşyalarında da vardır ve bir sembol niteliği taşımaktadır. Kırmızı zeminin en önemi anlamı ise barış ve dürüstlük olmuştur. Bu anlamı ile bayrağın temsili olan güneş bütünleştiği zaman gökyüzüne atıf yapılır. Bayrak temsili olarak fraklı birkaç detay içerisinde, eski Kırgız SSC bayrağından daha farklıdır. Özellikle son bayrak içine bulunan anlam ise milli benlik oluşturmak anlamı içerecektir. Bu bayrakta bulunan çadırın üzerinde olan semboller ile desteklenerek boyların birleşme hayali kurulmuştur.

Bayraktaki Semboller

Parlamento binasında dalgalanan bayrak, Kırgız halkının aydınlık geleceğini de gösterir. Kırgızistan Bayrağının rengi Han Manas’ın bayrağı ile aynıdır. Bayrağın rengi kahramanlığı simgeler. Bayrağın ortasında altın rengi ve eşit ölçülü 40 nuru olan güneş sembolü vardır.

Güneşin ortasında Kırgız bozüyüğünün çadırının kırmızı renkli tündüğü şanırağı yer alır Güneşin içindeki yolların kesişimi, geleneksel Kırgız çadırının üstten görünümünü yine Kırmızı zemin ise barışı ve dürüstlüğü temsil eder. Parlayan Güneş ise bereketi, barış ve refahı özetler, 40 ışınları Manas’ın Moğollara karşı savaşması için birleşmiş olan kabilelerin sayısını ve sahip olduğu takipçi sayısını temsil etmesinin yanında 40 nur 40 boydan oluşan tarihi büyük bir topluluk olduğunu göstermek içindir.

Tündük, ata yurdun sıcaklığını ve tüm dünyadaki Kırgızların bir çatı altında toplandığını gösterir.

Başka bir deyişle Kırgız bayrağı;

Bayrağın renkleri ve sembolleri kültürel, politik ve bölgesel anlamlar taşır. Kırmızı alan “yiğitlik ve cesaret”, anlamına gelir ve Kırgızistan’ın ulusal kahramanı Manas’ın çektiği iddia edilen ambleme işaret eder.

Kırgızistan bayrağında güneşe benzeyen bir daire de yer alır.
Dışarı doğru açılan güneşin kolları, 3 sarı çizgi ile buluşup, Kırgız keçe çadırı “boz evin” tavanını temsil eder.

Güneş barış ve refahı özetler, 40 ışınları Manas’ın Moğollara karşı savaşması için birleşmiş olan kabilelerin sayısını ve sahip olduğu takipçi sayısını temsil eder.

Güneşin merkezinde, iç kısımdan bakıldığında geleneksel bir Kırgız çadırının (yurt) tepesindeki stilize bir resmi (tunduk) bulunuyor. Bu çadırlar günümüzde daha az kullanılmasına rağmen, bayrakla birleştirilmesi, “yaşamın kökenini”, “zamanın ve mekanın birliğini”, aynı zamanda halkın “ocağı ve evini” ve tarihlerini sembolize etmek anlamına geliyordu.

Son yıllarda, bayrağın tasarımını değiştirmek için teklifleri incelemek üzere bir komisyon kuruldu. Bu organın başkanı, onun nasıl bir çatışmanın ve bölünmenin hedefi olduğunu ve hükümetin bu ulusal sembolün toplumda daha fazla bölünmenin nedeni olmasını istemediğini gözlemledi. Bu kısmen mevcut bayraktaki sembollerin yorumlanması konusundaki anlaşmazlıktan kaynaklandı.

Nüfus ve Sosyal Hayat

Tacikistan nüfusu 5.358.000 olup, nüfus yoğunluğu 37’dir. Ülkede nüfus artışı çok yüksektir. Tacikistan nüfusunun % 62’sini Tacikler, % 24’ünü Özbekler, % 8’ini Ruslar, % 6’sını diğer milletler meydana getirir.

Ülkenin en büyük şehirleri Duşanbe ve Leninabad’dır. Nüfusun büyük kısmı kışlak adı verilen küçük köylerde yaşamaktadır. Kışlakların çoğunda okul, sağlık, alışveriş ve kültür merkezi vardır.

Eğitim: Eğitim parasız olup 717 yaş arasında mecburidir. Ülkede mesleki eğitim veren çok sayıda orta öğretim kurumuyla yüksek okul vardır. Tacikistan İlimler Akademisi 1951’de kurulmuş olup, 18 enstitüsü mevcuttur.

Ekonomi

Tacikistan ekonomisinde tarım birinci planda yer alır. Başlıca tarım ürünü pamuktur. Pamuk ekiminin büyük bir kısmı sulama ile yapılır. Ayrıca üzüm, susam, buğday, arpa, kavun, sebze yetiştirilir. Hayvancılık da ülke ekonomisinde önemli yer tutar. Küçükbaş hayvan besiciliği ve ipekböcekçiliği yaygın olarak yapılır. Çiçek yetiştiriciliği yaygındır.Madencilik, hidroelektrik enerji üretimi, petrol çıkarma ve pamuk işleme başlıca sanayi kuruluşlarını meydana getirir. Ayrıca gıda işleme makinaları, kimyevi maddeler ve halıcılık, sanayide önemli yer tutar. Örme eşya üretimi, ipekli kumaş, halıcılık gibi hafif sanayi kollarının yanında güç transformatörleri ve kabloları, tarım aletleri üretimi gibi orta ve ağır sanayi kolları da vardır.

ONLAR ARTIK OKUYOR

MOĞOLİSTAN

O YETİMLER ARTIK KİMSESİZ DEĞİL

KIRGIZİSTAN

ONLARA GIDA YARDIMI ULAŞIYOR

PAKİSTAN

MİSYONUMUZ

Bir gönülde yaşamak ve ona rehber olmak, yıllarca... İpekyolu Asya Derneği olarak kurulduğumuz günden bu yana tek bir şeyi hedefledik; Vesile olmak...

Bir insanın aydınlığına, bir kardeşimizin refahına, bir yetimin ferahına vesile olmak... Dün, bu heyecanla çıktığımız yolda İPEKYOLU bayrağının dalgalanıyor olması dualarınızdan sonraki en büyük gücümüzdür.

VİZYONUMUZ

Daha çok el, daha çok nefer...

Daha çok çocuğa ulaşmak, daha çok elden tutabilmek ve insanlığa hizmet etmek en büyük amacımızdır.

İpekyolu Asya fidanının bir çınar olarak herkesi gölgesinde toplaması, TEK UMUDUMUZDUR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

WhatsApp İletişime Geç