Kurbanlarla Yüzler Gülüyor

Kurban

Sözlükte yaklaşmak, Allah’a yakınlaşmaya vesile olan şey anlamlarına gelen kurban, dinî bir terim olarak, ibâdet maksadıyla, belirli şartları taşıyan hayvanı, kurban bayramı günlerinde usulüne uygun olarak kesmeyi ve bu amaçla kesilen hayvanı ifade eder. Akıllı, hür, mukim ve dini ölçülere göre zengin sayılan veya imkanı olan her mümin, ilâhî rızayı kazanmak gayesiyle kurbanını keser.

Böylece hem maddi durumu yetersiz olup kesemeyenlere bir şekilde yardımda bulunmuş hem de Cenab-ı Hakk’a, yaklaşmış olur. Kurban ibadeti, İslam toplumlarının şiarı sayılan ibadetlerden biri olarak asırlardan beri devam ede gelmektedir. Ayrıca, bir Müslüman’ın gerektiğinde bütün varlığını Allah yolunda feda etmeye hazır olduğunun da bir nişanesidir.

BİR ÇOCUĞA SAHİP ÇIKMAK, REHBER OLMAK ONA YILLARCA...

Asya’da açan her bir çiçek, doğan her bir çocuk için giydik bu gönül yeleğini. Onların dilleri Allah’ı konuşsun, halleri Kuran ile olsun istedik. Minnacık gözlerdeki Allah sevgisini gördük. Gönderdiğimiz kurbanlar ile beraber Kuranı Kerimleri nasıl bağırlarına bastıklarına şahit olduk…

Kurbanlar Pakistan, Moğolistan gibi ihtiyacı olan bölgelere sevk edilir. Emin ellerde İslâmi usullere uygun bir şekilde eda edilen kurbanlar, Kur’an talebelerinin, yetimlerin, eğitim aşkıyla yanan çocukların kazanlarında aş, gönüllerinde dua oluyor.

Akika ve Adak Kurbanlar

Yıl içerisinde gelen adak(herhangi bir niyet için kesilen kurban), akika(yeni doğan çocuk için kesilmesi sünnet olan kurban), şifa kurbanı(hastaların şifasına vesile için kesilen kurban) gibi tüm nafile kurbanları, kurban bayramı zamanında olduğu gibi, eğitimleri için fedakarlıkta bulunan çocuklara ulaştırıyoruz. Pakistan’da bazen bir duvar kenarında, bazen bir ağacın gölgesinde derse giren çocuklardan; Moğolistan’da çadır okullarına ulaşabilmek için saatlerce yol giden çocuklara kadar ulaşan bu kurbanlar, onların gönüllerinde bir sevgi, ellerinde dua oluyor.

Vacip Kurbanlar

Kurban bayramı yaklaştığında tatlı bir heyecan kaplar evlerimizi. Her bir aile ferdine kurban kesmek isteriz. Kimi zaman imkânlar buna yetmez. Asıl olan vazifeyi ifa etmek ve ihtiyaç sahibine ulaşmak olunca; kurbanlarımız Asya’daki  bir eğitim yuvasının kazanında aş olsun isteriz. Haritada yerini bile bilmediğimiz bir ülkede, belki adını bilmediğimiz bir şehirde kesilsin isteriz kurbanımızı.

Kurbanlar Nerede Kesilir

İpekyolu’na ulaşan kayıtlar ihtiyaç durumuna göre, Moğolistan’dan Pakistan’a, Orta Asya coğrafyasında ehil ellerde eda edilip etleri talebelerin kazanında aş olması için gönderilir. Vekâletiniz alınan kurbanlar İslâmi usullere göre eda edilir; sizlere eda edildiğine dair bilgisi verilir. Sonrasında ise buralardaki eğitim yuvalarında eğitim gören çocukların iaşelerinde tasarruf edilir.

 

WhatsApp Hemen Sor