Moğolistan’da -40 Derecede Isınmak

Ülke genelinde eksilerin üstüne çıkmayan sıcaklık yaşamı gittikçe zorlaştırıyor. Öyle ki, sıcaklık ortalaması -40 olan bazı beldelerde hava -20 dereceleri gösterdiğinde, halkta “Bugün hava güzel” düşüncesi oluştuğunu gözlemek mümkün.

Hayvanlarsa soğuktan sertleşmiş karla kaplı olan bu bozkır ikliminde bir tutam ot bulabilmek için kilometrelerce yürüyorlar. Bazıları bulduğu bir parça otla idare ederken bazıları o kadar şanslı olamıyor. Açlığın da etkisiyle soğuklardan etkilenerek telef olan hayvanlar oluyor.

YILIN 8 AYI KAR TABAKASI

Geçimlerini hayvancılıkla sağlayan ve zor durumda kalan insanlar çalışmayı bırakmıyorlar. Ülkenin bazı bölgelerinde yılın 8 ayı kalan kar tabakası hayvancılıkla uğraşan aileleri ciddi sıkıntılara sokabiliyor. Soğukla başa çıkmaya çalışan canlıların olduğu bir ülke diyebiliriz.

OKUMAYAN ÇOCUK KALMASIN!

Öğrenme heyecanının verdiği sıcaklıkla eğitime koşan çocuklar, soğuktan en fazla etkilenenler… Bazen bir kelime öğrenebilmek için saatlerce yürümek zorunda kalan çekik gözlü yağız delikanlılar eğitimleri için dondurucu soğuklara göğüs geriyorlar. “Okumayan Çocuk Kalmasın” diyerek yola çıktığımız bu coğrafyada çadırlarından çarıklarını sürüyerek okula giden ve okumak için emek çeken çocukların yanında oluyoruz. Onların sıcak gönüllerine yaraşan, bazen sıcak bir yuva bazen de sıcak bir aşla onlara destek oluyoruz. Eğitimle ısınan o yüreklerin verdiği heyecanla, soğuktan donan coğrafyalardaki buzları eritiyoruz.

1 yorum var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

WhatsApp İletişime Geç