Moğolistan’da Eğitimle Isınanlar

MOĞOLİSTAN'DA EĞİTİMLE ISINANLAR

Ülke genelinde eksilerin üstüne çıkmayan sıcaklık yaşamı gittikçe zorlaştırıyor.

Öyle ki, sıcaklık ortalaması -40 olan bazı beldelerde hava -20 dereceleri gösterdiğinde, halkta “Bugün hava güzel” düşüncesi oluştuğunu gözlemek mümkün.

Hayvanlarsa soğuktan sertleşmiş karla kaplı olan bu bozkır ikliminde bir tutam ot bulabilmek için kilometrelerce yürüyorlar.

Bazıları bulduğu bir parça otla idare ederken bazıları o kadar şanslı olamıyor. Açlığın da etkisiyle soğuklardan etkilenerek telef olan hayvanlar oluyor.

MOĞOLİSTAN'DA KIŞ

Geçimlerini hayvancılıkla sağlayan ve zor durumda kalan insanlar çalışmayı bırakmıyorlar.

Ülkenin bazı bölgelerinde yılın 8 ayı kalan kar tabakası hayvancılıkla uğraşan aileleri ciddi sıkıntılara sokabiliyor. Soğukla başa çıkmaya çalışan canlıların olduğu bir ülke diyebiliriz.

OKUMAYAN ÇOCUK KALMASIN!

Öğrenme heyecanının verdiği sıcaklıkla eğitime koşan çocuklar, soğuktan en fazla etkilenenler… Bazen bir kelime öğrenebilmek için saatlerce yürümek zorunda kalan çekik gözlü yağız delikanlılar eğitimleri için dondurucu soğuklara göğüs geriyorlar. “Okumayan Çocuk Kalmasın” diyerek yola çıktığımız bu coğrafyada çadırlarından çarıklarını sürüyerek okula giden ve okumak için emek çeken çocukların yanında oluyoruz. Onların sıcak gönüllerine yaraşan, sıcak bir aşla onların ellerinden tutuyoruz. Eğitimle ısınan o yüreklerin verdiği heyecanla, soğuktan donan coğrafyalardaki buzları eritiyoruz.

Moğolistan'da yaşayan ve geyiği evcilleştiren Dukha Türkleri

ONLAR ARTIK OKUYOR

MOĞOLİSTAN

O YETİMLER ARTIK KİMSESİZ DEĞİL

KIRGIZİSTAN

ONLARA GIDA YARDIMI ULAŞIYOR

PAKİSTAN

MİSYONUMUZ

Bir gönülde yaşamak ve ona rehber olmak, yıllarca... İpekyolu Asya Derneği olarak kurulduğumuz günden bu yana tek bir şeyi hedefledik; Vesile olmak...

Bir insanın aydınlığına, bir kardeşimizin refahına, bir yetimin ferahına vesile olmak... Dün, bu heyecanla çıktığımız yolda İPEKYOLU bayrağının dalgalanıyor olması dualarınızdan sonraki en büyük gücümüzdür.

VİZYONUMUZ

Daha çok el, daha çok nefer...

Daha çok çocuğa ulaşmak, daha çok elden tutabilmek ve insanlığa hizmet etmek en büyük amacımızdır.

İpekyolu Asya fidanının bir çınar olarak herkesi gölgesinde toplaması, TEK UMUDUMUZDUR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

WhatsApp İletişime Geç