Sağlıklı Sünnet

Merasim alanında sırada bulunan ilk 30 aile, İsfana’daki aileler… Kendilerine yaklaşan sünnetçilerden birisi: “Bir yıl sonra zaten gelecektik. Ne gerek vardı buraya kadar zahmet etmenize?” diye sorunca, atalardan birisi de; “İsfana’daki eğitim yuvası, eğer bir yıl önce açılmış olsaydı, benim annem de tam bir Müslüman olarak ölecekti. Bir yılın ağırlığı çok büyüktür. Ben siz gelene kadar, çocuğumun sünnetsiz bir halde yaşamasına katlanamam.” diyor…

İpekyolu coğrafyasında komünizmin zulmüyle unutulan bir sünnetin ihyasına vesile oluyoruz.
Unutulmuş bir sünnetin İhyasına vesile oluyoruz.

Kominizim zamanında İslami ölçülerdeki sünnet unutturulmuş. Müslümanlar kandırılarak içi boş, İslam’dan uzak bir sünnet anlayışı ortaya konmuş.

Kuraklık ve temiz su sıkıntıları sebebiyle büyük tehdit altındaki, Pakistan

Türkiye büyüklüğünde Gobi Çölüne sahip olan ve bozkır ikliminin esiri, Moğolistan

SU SORUNU OLDUĞUNU DÜŞÜNDÜREN NEDİR?

İpekyolu Derneği olarak gönüllü doktorlarımızla her yerden hayırseverlerin desteğiyle Moğolistan’da 60 yaşında amcaların da 20 yaşında delikanlıların da sünnetine vesile oluyoruz. Bir sünnet olan yakınlarına “Ben Müslüman oldum!” diyor.

Moğolistan’da sünnet merasimleri icra edilirken Moğol bir doktor hanımefendi kocasıyla beraber
geliyor ve hocalarımızla görüşüyor diyor ki: “Ben ve eşim Müslüman değiliz; ama sünnetin faydasını biliyoruz. Bedeli mukabilinde kocamı da sünnet eder misiniz?” Doktorlarımız kabul ediyor; inşallah İslam’la müşerref olur diye dua ediyor.

NEDEN PAKİSTAN

Orta Asya…

Anadolu’nun yoklukla tutuşan sinesini avuç avuç sulayan sâkî, Hoca Ahmet Yesevi’nin diyârı…

Tarih derslerinde kendimizi at sırtında bulduğumuz, kahramanlık ve yiğitlliklerin diyârı…

Gönül bağımız vesilesiyle büyük bir heyecanla Kırgızistan’a gidiyoruz. Maksadımız; borcumuzu ödemek. Vefa borcumuzu…

NEDEN MOĞOLİSTAN

“Ya Rab! Senin adın için yollara düştük! Bizleri mağlup eyleme Ya Rab!” diyen ceddimiz Sultan Alparslan’a olan vefa borcumuzu ödemeye…

Kırgızistan’daki sünnet merasimlerinde önce Bişkek’e iniyoruz. Buradan Silsile-i Sadât’ın 32. halkası olan Selahüddin İbn-i Mevlânâ Siracüddîn Hazretleri’ni ziyaret için Oş şehrine geçiyoruz.

Sünnet merasimine başlayacağımız yere de -ki burası genelde Kırgızistan’ın en uç noktasında yer alan şehirlerden İsfana oluyor- tahsis edilecek olan araçlarla intikalimizi sağlıyoruz.

NE YAPABİLİRİZ

Türkiye’den sünnet ekibinin geldiğini duyan aileler, çocuklarıyla beraber sabahın çok erken saatlerinde gelip sıraya geçiyorlar. Gece geç saatlere kadar sünnet yapan ekip, kimi zaman öğünlerini dahi atlıyor; lâkin hizmetlerini bırakmıyor. Ancak namaz müddetleri içinde mola vererek yüzlerce çocuğu tek bir günde sünnet ediyorlar. Merasimin son dakikalarında, kuyrukta hala yüzlerce çocuk bulunuyor. Sünnet ekibi, her sene artan katılım sebebiyle yetiştiremediği sünnetler sebebiyle ailelere “İnşallah seneye…” diyerek arabalarına biniyorlardı. Yüzlerimizde o gün sünnet ettiğimiz yüzlerin sevinci değil, edemediklerimizin hüznü ile dönüyoruz her seferinde. Bu hadise hepimizi derinden etkiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

WhatsApp Hemen Sor