Misafir Öğrenci Faaliyetleri

İpekyolu Asya Derneği olarak, öğrenci değişimini kalıcı dostlukların mühim bir kanalı olarak görüyoruz.
Farklı ülkelerden ve de özellikle İpekyolu coğrafyasından gelmiş öğrencilerle ilgilenerek onların ülkemizde en iyi şekilde misafir edilmesi için çalışıyoruz. Bölgenin tek umudu olan bu gençlere, ilimlerinde “tekâmül” edip ülkelerine dönünceye kadar ev sahipliği yapma gayretindeyiz. Onların yurt, burs, eğitim gereçleri, kıyafet gibi bütün ihtiyaçlarını karşılamayı manevi bir sorumluluk olarak görüyoruz. Çünkü bu talebeler bizim en kıymetli hazinemiz. Siz hayırseverlerin de katkılarıyla onlara “Yeter ki huzur içinde okuyun. Gerisini dert etmeyin!” diyoruz.
 


İpekyolu coğrafyasından gelen öğrencilerimizin kendilerini yalnız ve gurbette hissetmemeleri amacıyla bütün imkânlarını seferber eden derneğimiz, daha iyi dostlukların “aynı dili konuşmakla” mümkün olacağına inanmaktadır. Ağırladığımız binlerce öğrencimize en üst standartlarda dil eğitimi verilmesini hedefliyoruz. Gerçekleştirdiğimiz verimle ve hızlı programlar sayesinde bu gençler kısa zamanda Türkçeyi gayet iyi şekilde konuşup anlayabiliyor. 2014 yılından beri bu dil programlarını, daha profesyonel bir altyapıya kavuşturarak Yurt Dışı Türkleri Daire Başkanlığı’nın katkıları ve Aydın Üniversitesi iş birliğiyle bir sertifikasyon programı başlattık. Bu çerçevede, 6 ilde gerçekleştirdiğimiz programların sonunda şimdiye kadar 192 öğrenci kursları başarıyla tamamlayıp, sertifikalarını Aydın  Üniversitesi’nden aldılar. Sizlerin de katkılarıyla bu gençlerimizin İpekyolu kültür köprüsünde daha hızlı yol almalarını hedefliyoruz.Biliyoruz ve inanıyoruz ki Kur’an olmazsa, her şey eksik kalır. Bu inancımız ve bilincimiz fehvasınca yaklaşıyoruz İpekyolu talebesi olan gençlere. Gerek ülkemizde, gerekse İpekyolu coğrafyasında açılmasına destek  olduğumuz Kur’an Kursları ile dinimizi farzları, vacipleri, sünnetleriyle en doğru şekilde öğretmeyi hedefliyoruz. Kur’an “hâl”iyle hâllenmeleri için çabalamak, bizim için en büyük şeref. Bizi en çok üzen ise, ulaşamadığımız ne kadar çok çocuk, tutamadığımız ne kadar çok el olduğunu bilmek, görmek. Yeni açılan Kurslarımızda, Hz. Allah’ın adı beş vakit yankılanıyor, yankılanacak. Kalpler sadece onun nuruyla atacak. Her birimiz, imkânı nispetinde bu işe sahip çıkabilir. Kimi bir Kuran Kursu inşa edebilir, kimi bir tuğla koyabilir, kimi de bir tas çorba bağışlayabilir. Yardımlarınız niteliği ve niceliğinden önce, sizin varlığınıza, yanımızda olmanıza ihtiyacımız olduğunu ifade etmek isteriz. Kapımız daima size açık. Yeter ki gelip, “sizinleyiz” deyin. Gelin, yapacağınız küçücük bir yardımın, hiç bilmediğniz bir coğrafyada, hiç tanımadığınız insanların, hiç bilmediğiniz dillerinde nasıl bir duaya dönüştüğüne şahit olun. 


Sırtlarına çantalarını alarak doğup büyüdükleri coğrafyadan ülkemize okumaya gelen gençlere sahip çıkmak, ev sahipleri olarak önce bize düşer elbette. Bu öğrencilerin en doğru okullarda, üniversitelerde, eğitimlerini almaları, her yönden donanımlı kişiler olarak ülkelerine dönmeleri için gayret ediyoruz. Ülkemizin en iyi üniversitelerinde okuyup diplomalarını alan bu öğrenciler, gittikleri bölgelerde, gerek dini ve kültürel birikimleriyle gerek tavır ve halleriyle İstanbul’u konuşmaktadırlar. Bize düşen onların dil eğitimlerinden üniversite eğitimlerine kadar her yönden “tamam” olmaları için çaba sarfetmek, en küçük ihtiyaçlarına dâhi nefes olmaktır.
 

İlgili Blog Yazıları


Kamboçya Milli Eğitim Bakan Müsteşarı Sayın H.E. NOSLEH Konya'daki Kamboçyalı talebelerimizi ziyaret ettiler. Talebelerimiz bakana Konyalıların kendilerini çok iyi misafir ettikle Devamı »

 İpek Yolu Asya Derneği olarak bizlere emanet edilen gençleri sürekli olarak gözetiyor, onlarla irtibat halinde kalıyoruz. Orta Asya'dan gelip Türkiye'nin farklı illerinde Devamı »

21 Kasım Cuma günü Kamboçya'dan 32 erkek 5 kız öğrenci Türkiye'ye geldiler. İpekyolu Asya tarafından karşılanan öğrenciler Sultanahmet, Eyüp, Çamlıca, Miniatürk başta olma Devamı »