Pakistan

1947'de İngiliz sömürgesindeki Hindistan ’dan, yaşanan kanlı bir mücadele sonrası ayrılarak   14 Ağustos 1947 ’de kurulmuştur. doğusunda Hindistan, batısında Afganistan ve İran, kuzeydoğusunda Çin ve güneyinde Umman Denizi  ile komşu olan bir ülke. Daha sonrasında yine bir bölünme yaşayıp, batısı bugünkü Pakisatan doğusu da Bangladeş olmuştur. Pakistan'da 4 eyalet vardır. Pencap, Sind, Kuzeybatı Cephesi ve Beluçistan. Federal başkent İslamabad 'dır. 
Pakistan hakkında ayrıntılı bilgi için tıklayın

İlgili Blog Yazıları


    İpekyolu Asya Derneği, “Okumayan Çocuk Kalmasın” sloganıyla Boğazhisar Eğitim Kurumları'ndaydı. Devamı »

 1930’larda baskılar sonucu vatanlarını terk eden Kazaklar Himalayaları aşarak 1940larda Pakistan’a ulaşır. 12 yıl muhacirlikten sonra Amerikalılar 5 adet karg Devamı »

Sizlere şanlı tarihimize renkli şahsiyeti ile karışmış, fakat bugüne kadar ismi çok az duyulmuş olan genç bir müslüman Hintlinin, Peşaverli Abdurrahman Somdani Bey'in hikayesin Devamı »

Anadolu'nun işgaline hiç bir islam ülkesinde Pakistan'daki gibi bir reaksiyon oluşmamış, başka hiçbir ülkeden Anadolu'ya bu kadar yardım gönderilmemiştir. İşte bugün İpekyolu Devamı »

 Kadınlar 65-70 yaş arasında anne olabiliyor. Müslüman olan Hunza Türkleri ortalama 110 ile 120 yıl yaşıyor. Burada 65 yaş yolun yarısı sayılıyor...Kadınlar 65-70 yaş ar Devamı »

 1947'de İngiliz sömürgesindeki Hindistan ’dan, yaşanan kanlı bir mücadele sonrası ayrılarak 14 Ağustos 1947 ’de kurulmuştur. Doğusu Devamı »