Yetimhaneler

 
“Yetimi kendine yakın tut. Başını elinle okşa ve onu sofrana oturt. Böyle yaparsan, kalbin yumuşar ve ihtiyacın görülür.” Hadîs-i Şerîf
 
Şefkat Peygamber’inin ümmeti olarak; yetimlerin korkulu rüyalar görmediği, huzur içinde uykuya daldığı evler kurmak istedik. Bu gayeyle giriştiğimiz maraton, sizlerin desteğiyle çok kısa sürede, çok güzel neticeler vermeye başladı. İpekyolu coğrafyasında, Kazakistan, Kırgızistan, Moğolistan gibi farklı ülkelerde beş yetimhaneye destek veriyoruz. İlâhî bir takdirle annesini, babasını yahut her ikisini birden kaybetmiş masum yavrular, gerçek bir aile şefkatiyle büyütülüp, geleceğe hazırlanıyor.

Hatıralarımızdan bir tanesini bu vesileyle paylaşmak isteriz

Yetimhanemize yeni gelen bir kız çocuğu, tırnaklarını kesmekte olan görevli ablasına bakıp ağlamaya başlar. Görevlinin niçin ağladığını sorması üzerine küçük kız, “daha önce kaldığım yetimhanedeki görevli, tırnaklarım uzun olduğu için bu parmağımı kırmıştı” der, “siz ise benim tırnaklarımı kesiyorsunuz, annem gibi…” Bu ve benzeri yüzlerce hadise, bize mesuliyetimizin ne kadar büyük, ne kadar ağır olduğunu gösteriyor. Çünkü bizim açmakta geciktiğimiz her yetimhane, kimbilir hangi yetimin, yetimlerin eziyetten kurtulmasını geciktiriyor... 
Kırgızistan Kültür Bakanının, ülkedeki bir yetimhanemizi ziyaretlerinde, o minik yavrularla görüştükten sonra kürsüye çıkıp,
Ben de yetim büyüdüm.Yetimi, yetimhaneyi bilirim.
 
“Allah kimseyi yetim bırakmasın.
  Bırakacaksa da sizin elinize bıraksın”
demesi, omuzlarımızda hissettiğimiz bu yükün, bu emanetin ne kadar büyük olduğunun bir başka ifadesi
.

İlgili Blog Yazıları


Kırgızistan'da Oş  ve Bişkek, Kazakistan'da ise Çimkent ve Türklerin başkenti Almatı ziyareti... Orta Asya'da 4Gün&4şehir gezi programımıza sizleri de bekleriz. Devamı »

Kırgızistan'ın başkenti Bişkek'teki Altınyuva yetimhanesinde yaşları 4-10 arasında değişen yetimler dünyevi ve uhrevi ilimlerinde kemale ermek için gayret ediyor. 7 yaşındaki Devamı »

 İpek Yolu Asya derneğinden temin edeceğiniz bu kumbaralar ile bir yetimi gülümsetebilirsiniz. Veya uzun süredir düşünüp de bir türlü fırsat ve imkan bulamadığınız kurb Devamı »

Kırgızistan'ın Başkenti Bişkek'te bulunan Altınyuva Erkek Yetimhanesindeki yetimlerimizin Türkiye'ye bir mesajı var. Gönderilen yardımlara, başlarındaki öğretmenleri vasıtası Devamı »