Blog

MOĞOLİSTAN'DA -40 DERECEDE ISINMAK
Moğolistan’da havalar aralık ayı itibariyle daha da sertleşmeye başladı. 


Boğazhisar'da Pakistan Günleri
    İpekyolu Asya Derneği, “Okumayan Çocuk Kalmasın” sloganıyla Boğazhisar Eğitim Kurumları'ndaydı.

Orta Asya'ya Davet Var

Kırgızistan'da Oş  ve Bişkek, Kazakistan'da ise Çimkent ve Türklerin başkenti Almatı ziyareti...
Orta Asya'da 4Gün&4şehir gezi programımıza sizleri de bekleriz.

KURBANLARINIZ MOĞOLİSTAN'DAKİ KUR'AN TALEBELERİNE ULAŞIYOR
Moğolistan Türkiye’nin 2 katı bir coğrafyaya yayılan bozkırlar ve çöllerle kaplı bir ülke. 2,8 Milyon nüfusun geneli Budistlerden oluşurken bölgede 150 bin Müslüman yaşıyor. Bölgedeki kurslar ve yetimhanelerde sizlerin gönderdiği kurbanlar kesilerek Kur'an talebelerine ikram ediliyor.
YARIM KALMASIN
 Kırgızistan’ın Oş şehrinde derneğimizin anlaşmalı olduğu İlk Adım Derneği (Birinçi Kadam Hayır Kurumu) ile beraber yaptırılması kararlaştırılan Oş Üniversite Yurdu Projesine Eylül 2015 itibariyle başlandı.

 

KIRGIZİSTAN'DAKİ DUNGAN MÜSLÜMANLARI
Dunganlar kimdir denildiğinde, birçoğumuzun vereceği bir cevap yoktur aslında! Oysa onlar Avrasya'nın en ilginç topluluklarından. Babaları Arap, anneleri Çinli olan Dunganlar, bugün fazla bilinmeseler de Sovyet döneminde inançlarından taviz vermeden yaşamayı bilen bir halktır.
ÇARLIK RUSYASINA KÖK SÖKTÜREN KUMANDAN
Kırgızistan’ın işgalinde  Ruslara karşı mücadelesi ile destanlaşan, Türk tarihinin belki de en büyük, Datka ünvanı almış tek kadın komutanı Kurmancan Datka vefatından önce Üstazı Mevlana Sıracüddin  Hazretleri’nin ayak ucuna defnedilmeyi vasiyet etmiştir. 
 
KADIN KUMANDAN ALTUNCAN HATUN
 Halife ve Selçuklu vezirleri Tuğrul Bey’in yerine Altun Can Hatun’un oğlunu tahta çıkartmaya çalışmışlardır. Bu duruma şiddetle itiraz eden Altun Can Hatun, kendi öz oğlunu Sultanlığa heveslendiği için zindana attırmış ve Türkmenlerden oluşturduğu bir orduyla kılıç kuşanıp orduya komuta ederek kocası Tuğrul Bey’in yardımına koşmuştur.
ÇİNLİ AMİRALİN HAC RÜYASI
Kolombo’dan 50 yıl önce Amerika kıtasına ulaşan, Endonezya’da  İslam’ın yayılmasında büyük emeği olan Çin tarihinin en büyük Amirali Zheng Hİ,  317 yelkenlisi ve 30 bin kişilik mürettebatıyla hac vazifesini gerçekleştirdi.Çocukluğundan beri dedelerinden dinlediği ve rüyalarını süsleyen hac-umre vazifesini ifa etmek o'nun için bütün keşiflerinden daha kıymetliydi. 
ORTA ASYA'DA BİNLERCE KİLOMETRELİK UMRE GELENEĞİ
 XVI. yüzyılda Orta Asya'daki hanlıkların hacı adayları genellikle Buhara ve Semerkant'tan yola Çıkıp Hazar denizi kıyılarına gelirler, Astarhan’da mola verdikten sonra Kırım topraklarında ilerleyerek Karadeniz'in kuzeyindeki Kefe ve Özi gibi Osmanlı limanlarından deniz yoluyla İstanbul’a geçer ve Şam'a gidecek hac kafilesine katılırlardı. 
KOMÜNIZM’E BOYUN EĞMEYEN KAZAKLARIN DESTANSI YOLCULUĞU
 1930’larda baskılar sonucu vatanlarını terk eden Kazaklar Himalayaları aşarak 1940larda Pakistan’a ulaşır. 12 yıl muhacirlikten sonra Amerikalılar 5 adet kargo uçağı göndererek onları davet eder. Aksakallar: ”Biz o kadar yolu mal mülk için değil çocuklarımız dinlerini  yaşayabilsin diye geldik” derler ve...
YURT DIŞINDA KURBAN KESMEK NEDEN UCUZ?
 Son yıllarda vacip kurbanları yurt dışında vekalet ile kesme hadisesi ciddi bir rağbet görüyor. Öyle ki hem devlet kurumları hem de dernekler bu talebe yetişemiyor. Peki neden? 
OSMANLI İÇİN CEKETİNİ SATAN PAKİSTANLI
Sizlere şanlı tarihimize renkli şahsiyeti ile karışmış, fakat bugüne kadar ismi çok az duyulmuş olan genç bir müslüman Hintlinin, Peşaverli Abdurrahman Somdani Bey'in hikayesini sunuyoruz. 
Nazarbayev'in Nurlu Yol Konuşması
Kazakistan Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev, “Nurlu Jol” (Nurlu Yol) adını verdiği yeni ekonomi politikasını kurucusu ve başkanı olduğu Nur Otan Partisi'nin Astana’da düzenlenen Genişletilmiş Politik Konsey toplantısında açıkladı.
Orta Asya'nın Görünmeyen Gücü Kazakistan
Kazakistan'ın 16 Aralık 1991'de Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Briliği'nden ayrılarak bağımsızlığını ilan etmesinden sonra çok kısa zamanda ekonomik anlamda bölgede Çin ve Rusya liginde beraber koşabilecek bir ülke konumuna geldi.
Türkiye Pakistan'a 90 Yıllık Borcunu Ödüyor
Anadolu'nun işgaline hiç bir islam ülkesinde Pakistan'daki gibi bir reaksiyon oluşmamış, başka hiçbir ülkeden Anadolu'ya bu kadar yardım gönderilmemiştir. İşte bugün İpekyolu olarak Pakistan'a 90 yıllık borcumuzu ödüyor tek tek Pakistanlı annelerin kapılarına kadar gidiyoruz.
Kamboçya E.Bakanı 1.Sekreteri Konya'da
Kamboçya Milli Eğitim Bakan Müsteşarı Sayın H.E. NOSLEH Konya'daki Kamboçyalı talebelerimizi ziyaret ettiler. Talebelerimiz bakana Konyalıların kendilerini çok iyi misafir ettiklerini söylediler. 
Moğolistandaki Yetimhane İnşaatı Devam Ediyor
İpekyolu Asya derneği olarak nerede mahzun bir yetim varsa oraya bir yetimhane inşa etme gayretindeyiz. Moğolistan'ın Hobda kentinde yetimhane inşaatı tüm hızıyla devam ediyor. Kaba inşaatı bitme aşamasında olan yetimhanenin kalan ihtiyaçları Türkiye'den gönderilen yardımlarla tamamlanıyor. 
Yetim Çocuğun Fatiha Okuyuşu
Kırgızistan'ın başkenti Bişkek'teki Altınyuva yetimhanesinde yaşları 4-10 arasında değişen yetimler dünyevi ve uhrevi ilimlerinde kemale ermek için gayret ediyor. 7 yaşındaki bu yetim Kırgız evladımızın Fatiha-i Şerifeyi  okuyuşu sizleri duygulandıracak.
Geleneksel İpekyolu Kahvaltıları Başlıyor
   İpekyolu coğrafyasından gelip İstanbul'da okuyan öğrenciler ile pazar kahvaltı programları başladı. 
Her Eve Bir Kumbara Kampanyamız
 İpek Yolu Asya derneğinden temin edeceğiniz bu kumbaralar ile bir yetimi gülümsetebilirsiniz. Veya uzun süredir düşünüp de bir türlü fırsat ve imkan bulamadığınız kurbanınızı kestirebilirsiniz. 
İpekyolu Bölgesinden Gelen Öğrencileri Ziyaret ettik.
 İpek Yolu Asya Derneği olarak bizlere emanet edilen gençleri sürekli olarak gözetiyor, onlarla irtibat halinde kalıyoruz. Orta Asya'dan gelip Türkiye'nin farklı illerinde eğitimlerini gören öğrencileri ziyaret ettik. 
Orta Asyalı Anneler İstanbul'da
 İstanbul'da eğitimlerine devam eden Kazak ve Kırgız öğrencilerin anneleri İstanbul'da. 
Pakistan'da Süleymaniye İslam Kültür Merkezi Açıldı
Pakistan Lahor'da Süleymaniye İslam Kültür Merkezi
(Suleymaniye Islamic Culture Center) 50 talebesiyle hizmete girdi.
Kamboçya'dan İlk Öğrencilerimiz Türkiye'de
21 Kasım Cuma günü Kamboçya'dan 32 erkek 5 kız öğrenci Türkiye'ye geldiler. İpekyolu Asya tarafından karşılanan öğrenciler Sultanahmet, Eyüp, Çamlıca, Miniatürk başta olmak üzere tarihi ve turistik yerleri ziyaret ettiler. 
UNUTULAN SÜNNET ''SÜNNET MERASİMİ''
 Türkistan bölgesinde yıllarca süren moskof mezalimi Orta Asya'lı müslümanlara bir çok şeyi unutturdu. Bunlardan belki de en önemlisi ''Sünnet Merasimi'' olmuştur.  İpekyolu Asya derneği olarak her yıl yüzlerce çocuğu hatta yaşlıları bile sünnet ettiriyoruz.
Çinde Müslümanlık Tarihi ve Osmanlı İlişkisi
Çin'in İslâm'la tanışması, Peygamber'in Medine'ye hicretinin sadece 29 sene sonrasına tekabül ediyor.Bunun anlamı şu: Onbeşinci yüzyılın en azından ilk yarısında İstanbul'da bir tek camii yokken, Uzakdoğu'da Çin'in Guangzhou liman şehrinde 651 yılında ilk camii çoktan ibadete açılmıştı bile. 
Kırgız Yetimler Türkiye'ye Teşekkür Ediyor
Kırgızistan'ın Başkenti Bişkek'te bulunan Altınyuva Erkek Yetimhanesindeki yetimlerimizin Türkiye'ye bir mesajı var. Gönderilen yardımlara, başlarındaki öğretmenleri vasıtasıyla bir video çekip teşekkür etmek istemişler. Bize de bu güzel videoyu sizlerle paylaşmak düşer. 
Orta Asya (Türkistan) Gezi Yazısı
Kazakistan ve Kırgızistan'ın muhtelif şehir ve köylerini  gezerek fotoğraf ve videolar çeken gezdiği gördüğü yerleri blogunda paylaşan bir gezginin kaleminden Türkistan bölgesi...
Kazak Türklerinin 100 Yıllık Ramazan Geleneği Niğde'de Devam Ediyor
 Niğde'nin Altay köyünde yaşayan Kazak Türkleri 60 yıldır Ramazan ayı boyunca köy meydanındaki otağda birlikte iftar yapma geleneğini devam ettiriyorlar.
Kazakistan'da Ramazan ve İftar Geleneği
Kazakistan'da Ramazan ayları büyük bir coşku ve heyecan içerisinde geçiyor. Özellikle iftarlarda 'konuk' ağırlama ve ikram geleneği çok zengin bir kültürel miras niteliğinde. Türk kültüründe misafire ve Ramazan ayına verilen önemin en güzel örneklerini Kazakistan'da görebilirsiniz. 
Bilim Adamları Hunza Türklerini İnceliyor
 Kadınlar 65-70 yaş arasında anne olabiliyor. Müslüman olan Hunza Türkleri ortalama 110 ile 120 yıl yaşıyor. Burada 65 yaş yolun yarısı sayılıyor...Kadınlar 65-70 yaş arasında anne olabiliyor. Müslüman olan Hunza Türkleri ortalama 110 ile 120 yıl yaşıyor. Burada 65 yaş yolun yarısı sayılıyor.
Tarihte Atları İlk Evcilleştiren Kavim Türkler
At, Türkler tarafından evcilleştirilmiş, Türkler ata binen ilk insanlar olmuştur. Kapanda-Yüs bölgesinde (Afanasyevo-Andronovo kültür çevresi) yapılan kazılarda, MÖ 3. bine tarihlenen mezarlarda ağızlarında demir gem izleri bulunan at iskeletlerine rastlanmıştır.
Kırgız Kahraman Kurmancan Datka Film Oluyor
Türk tarihinde ''Datka'' ünvanını alan ilk ve tek kadın kumandan Kurmancan Datka... Aynı zamanda Selahattin İbn-i Mevlana Siracüddin hz.lerinin talebesi olan Kurmancan Datka, Kırgızistan'da 1.5 milyon dolar gibi bir bütçe ayrılarak devlet destekli büyük bir proje ile filmleştiriliyor.
Türkiye'den Kamboçya'ya Ulaştırılan İftar Yardımları
Dünyanın en fakir bölgelerinden biri olan Kamboçya'daki müslüman kardeşlerimize Türkiye'den gönderilen yardımlar elinizin sıcaklığını kaybetmeden ihtiyaç sahiplerine ulaştırıldı. Anadolu'dan gönderilen Ramazan yardımları tek tek ihtiyaç sahiplerine ulaştırıldı. Kamboç'yadaki bir talebe kursundundan görüntüleri sizlerle paylaşıyoruz.
Kazakistan Hakkında Genel Bilgiler
Kazakistan Orta Asya'da yer alan Türk devletlerinden biridir. Kuzeyinde Rusya, Ural Dağları ve Güney Sibirya, doğusunda Moğolistan ve Doğu Türkistan, güneyinde Kırgızistan, Özbekistan, Aladağ, Tanrı Dağları ve Aral Gölü, batısında ise Hazar Denizi yer alır
Kırgızistan Hakkında Genel Bilgi
 Yenisey Irmağın boyunda medeni bir hayat süren Kırgızlar Milad'dan sonra 1. yy'da Hun devleti tabiyeti altına girdiler. Hunluların dağılması üzerine, Kırgızlar, Hakas Devletini kurdular. Kırgızistan Orta Asya'da yer alan Türk Cumhuriyetlerinden biridir.
Türkmenistan Hakkında Genel Bilgiler
  Orta Asya'da bulunan bir Türk Devletidir. Orta Asya ülkelerinden olan Türkmenistan güneyden İran, batıdan Hazar denizi, kuzeyden Kazakistan, kuzeydoğudan Özbekistan, güneydoğudan Afganistan'la çevrilidir. Dünyada ''at bakanlığı'' olan tek devlettir.
Özbekistan Hakkında Genel Bilgiler
Kuzey ve kuzeybatısında Kazakistan doğu ve güneydoğusunda Kırgızistan ve Tacikistan güneybatısında Türkmenistan güneyinde ise Afganistan
 
yer alır. Bugün Özbekistan’ın bulunduğu toprakların büyük bir kısmı 19. asırda Hive, Buhara ve Hokand hanlıklarının idâresi altında bulunuyordu.
Tacikistan Hakkında Genel Bilgier
TacikistanOrta Asyada denize çıkışı olmayan bir ülkedir.Ülkenin bulunduğu alanda Samanîler İmparatorluğu varlığını sürdürmüş. 20. yüzyılın başında SSCBi kurulduktan sonra bu birliğin uzantısı olan Tacik Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti varlığını sürdürmüştür.
Pakistan Hakkında Ayrıntılı Bilgi
 1947'de İngiliz sömürgesindeki Hindistan ’dan, yaşanan kanlı bir mücadele sonrası ayrılarak 14 Ağustos 1947 ’de kurulmuştur. Doğusunda Hindistan, batısında Afganistan ve İran, kuzeydoğusunda Çin ve güneyinde Umman Denizi  ile komşusu olan bir ülkedir.
Moğolistan Hakkında Genel Bilgiler
Moğolistan, Doğu ve Orta Asya'da bulunan denize kıyısı olmayan bağımsız bir ülkedir. Ülkenin kuzeyinde Rusya, güneyinde, doğusunda ve batısında Çin Halk Cumhuriyeti vardır. Ulanbaturbaşkent ve ülkenin en büyük şehri olup yaklaşık olarak burada ülke nüfusun %38'i yaşamaktadır.
Honkong Hakkında Genel Bilgiler
Hong Kong Çin’in ilk özel idari bölgesidir. 1950-1990 arasında büyük gelişim gösteren Hong Kong, finans, iş ve turizm sektöründe dünya liderleri arasına girmiştir. 
Kamboçya Hakkında Genel Bilgiler
Kamboçya, Çin Hindi Yarımadasının güneybatı kısmında yer alan bir devlet. Güney kıyısında Siyam Körfezi kuzeyinde ve doğusunda Vietnam, batısında Tayland bulunur. 
Vietnam Hakkında Genel Bilgiler
Güneydoğu Asya’daki Çinhindi Yarımadasının doğu kısmında yer alan bağımsız bir devlet. Vietnam’ın kuzeyde Çin, batıda Kamboçya ve Laos ile hudutları vardır. 
2 Bin yıllık gizemli Kariz Türk Kanalları
Çin'in Sincan bölgesinde günümüzden 2 bin yıl önce Türkler  yerin 100m altında toplam uzunluğu 5 bin km olan su kanalları inşa ederek çölün ortasında dünyanın en kaliteli üzümlerini elde etmişlerdir. Bu gizemli kanallar günümüzde kullanılmaktadır.
Tayvan Hakkında Genel Bilgiler
  Batı Pasifik Okyanusunda, doğudan ve güneyden Çin Deniziyle çevrili, Japonya 'nın güneyinde, Filipinler'in kuzeyinde bir ada ülkesidir.
Çin Hakkına Genel Bilgiler
 Çin Halk Cumhûriyeti, yüzölçümü itibariyle dünyanın üçüncü, nüfus itibariyle en büyük ülke. Güney Doğu Asya'da yer alır.