Çin

Çin Halk Cumhuriyeti, yüzölçümü itibariyle dünyanın üçüncü, nüfus itibariyle en büyük ülke. Güney Doğu Asya'da yer alır.  Başkenti Pekin olan ülkenin resmi dili Çince, para birimi Yuan'dır. Doğusunda Güney Kore, kuzeydoğusunda ve kuzeybatısında Rusya, kuzeyde Moğolistan, güneybatıda Afganistan ve Pakistan, güneyde Hindistan, Nepal, Butan, Birmanya Laos ve Kuzey Vietnam, doğusunda ise Büyük Okyanus ile çevrilidir
Çin hakkında ayrıntılı bilgi için tıklayın

ÇİN FAALİYETLERİMİZ
-Çin'de30 milyon kadar müslüman yaşamaktadır. 
-Dungan, Salar gibi millet olarak Çinli olan müslümanlar özgürce kendi camilerinde ibadetlerini yapabilmektedir. İmamlar tarafından çocuklarına temel dini eğitimleri verilmektedir.
-Çin'de yüzlerce cami ve Kur'an kursu iyi yetişmiş hocaları beklemektedir.
-İpekyolu Asya Derneği olarak 2011 yılından beri Çin'den gelip Türkiye'de eğitim gören talebelere barınma, burs, ve Türkçe eğitimleri için yardımcı olmaktayız. Kur'an kurslarına hafızlık ve eğitim için resmi vize ile gelenlere ayrıca destekçi olmaktayız. 
-Türkiye'de eğitim alıp Çin'de resmi din kurumlarında çalışan din görevlilerine ve onların çalıştığı Kur'an kurslarına ayni ve nakdi yardımda bulunmaktayız.

İlgili Blog Yazıları


Dunganlar kimdir denildiğinde, birçoğumuzun vereceği bir cevap yoktur aslında! Oysa onlar Avrasya'nın en ilginç topluluklarından. Babaları Arap, anneleri Çinli olan Dunganlar, Devamı »

Kolombo’dan 50 yıl önce Amerika kıtasına ulaşan, Endonezya’da  İslam’ın yayılmasında büyük emeği olan Çin tarihinin en büyük Amirali Zheng Hİ,  31 Devamı »

Çin'in İslâm'la tanışması, Peygamber'in Medine'ye hicretinin sadece 29 sene sonrasına tekabül ediyor.Bunun anlamı şu: Onbeşinci yüzyılın en azından ilk yarısında İstanbul'd Devamı »

At, Türkler tarafından evcilleştirilmiş, Türkler ata binen ilk insanlar olmuştur. Kapanda-Yüs bölgesinde (Afanasyevo-Andronovo kültür çevresi) yapılan kazılarda, MÖ 3. Devamı »

Çin'in Sincan bölgesinde günümüzden 2 bin yıl önce Türkler  yerin 100m altında toplam uzunluğu 5 bin km olan su kanalları inşa ederek çölün ortasında dün Devamı »