Kamboçya

 Kamboçya,  
Çin Hindi Yarımadası
 ın güneybatı kısmında yer alan bir devlet. Güney kıyısında  
Siyam Körfezi
 , kuzeyinde ve doğusunda 
Vietnam
 , batısında  
Tayland
  bulunur. Ülkenin nüfusu 14.8 milyon kişidir. Başkenti  
Phnom Penh
  olan ülkenin resmi dili  
Khmerce
 'dir.On dokuzuncu yüzyılın ortalarına kadar çeşitli adlar altında krallık olarak yaşayan Kamboçya, Ortaçağda bir süre  
Moğollar
ın, Tayların ve Vietnamlıların hakimiyetinde kaldıktan sonra 1863’te Fransız hakimiyetine girdi. 1954 yılında Kral Norodom Sihanuk’un önderliğinde bağımsızlığına kavuşmuştur.
Kamboçya hakkında ayrıntılı bilgi için tıklayın

İpekyolu Asya Derneği'nin Kamboçya'daki Faaliyetleri:
-Kamboçya'da bir milyondan fazla müslüman yaşamaktadır.
-Maddi sıkıntılardan dolayı ev yerine sandallarda yaşayan müslümanların camileri ve dini eğitim alabilecekleri Kur'an kursları yoktur.
-2013 yılında bir bina kiralayıp 40 öğrenci ile başlayan Kur'an kursumuzdan ilk talebeler 2014 yılında Türkiye'de eğitim almak üzere gelmiştir.
-Türkiye'deki hayır severlerin destekleri ile kız talebelerimiz için yeni binamız açılmış iki binanın daha hazırlıkları devam etmektedir. 
-Her açılan kursa yüzlerce müracaat olduğundan yeni Kur'an kurslarına ihtiyaç vardır. 
-Türkiye'de derneğimizin destekleriyle 40 Kamboçya'lı talebe eğitimlerini sürdürmektedir.

İlgili Blog Yazıları


Kamboçya Milli Eğitim Bakan Müsteşarı Sayın H.E. NOSLEH Konya'daki Kamboçyalı talebelerimizi ziyaret ettiler. Talebelerimiz bakana Konyalıların kendilerini çok iyi misafir ettikle Devamı »

21 Kasım Cuma günü Kamboçya'dan 32 erkek 5 kız öğrenci Türkiye'ye geldiler. İpekyolu Asya tarafından karşılanan öğrenciler Sultanahmet, Eyüp, Çamlıca, Miniatürk başta olma Devamı »

Dünyanın en fakir bölgelerinden biri olan Kamboçya'daki müslüman kardeşlerimize Türkiye'den gönderilen yardımlar elinizin sıcaklığını kaybetmeden ihtiyaç sahiplerine ulaştı Devamı »

Kamboçya, Çin Hindi Yarımadasının güneybatı kısmında yer alan bir devlet. Güney kıyısında Siyam Körfezi kuzeyinde ve doğusunda Vietnam, batısında&nb Devamı »