Kazakistan

Kazakistan, Orta Asya ve Doğu Avrupa’daki bir Türk devletidir. Kazakistan, (Azerbaycan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Kırgızistan, Özbekistan, Türkiye, ve Türkmenistan ile birlikte) günümüzdeki yedi bağımsız Türk devletinden biri olup Türk Konseyi ve TÜRKSOY'un üyesidir. 2.727.300 km2 yüzölçümü ile (Batı Avrupa'nın yüzölçümü kadar) dünyanın en büyük dokuzuncu ülkesidir. Müslüman ülkelerin ve Türk devletlerinin yüzölçümü bakımından en büyüğü, doğal kaynaklar bakımından da en zenginidir. Kazakistan Türk tarihinin önemli devletlerinden olan Saka, Hun, Göktürk, Kıpçak, Karahanlı, Altın Ordu gibi devletlerin merkezüssü, Kıpçak, Oğuz, Karluk gibi Türk boylarının beşiği olmuştur. 

KAZAKİSTAN FAALİYETLERİMİZ

-Kazakistan'da 92 yılından beri faaliyet gösteren eğitim kurumlarının oluşturduğu , ''ALŞAN İPEK YOLU HAYIR KURUMLARI FEDERASYON' ile karşılıklı anlaşmalar çerçevesinde faaliyet göstermekteyiz.

Alşan İpekyolu, tüzüğünde belirtilen amaçlar doğrultusunda, Kazakistan'ın Şehir, Kasaba ve Köylerinde binlerce kişiye hizmet vermektedir.

-Alşan İpekyolu Federasyonunu oluşturan kurumların ortak hedefi; Dar gelirli ve çok çocuklu ailelerin çocukları devletin eğitim kurumlarında eğitimlerini alırken, onların her türlü barınma, ayni-nakdi ihtiyaçlarını karşılamak, vatanına-diline- dinine bağlı nesiller yetiştirmektir. Faaliyetleri devletin eğitim faaliyetlerinin alternatifi değil,   çocukların okuldaki derslerinin tamamlayıcısı ek dersler şeklindedir.

- Orta, lise ve üniversite öğrencileri için öğrenci yurtları, 4-11 yaş kimsesiz çocuklar için Hayata Destek Okulları ve Ana okulları, ayrıca iftar, kurban ve sünnet organizasyonları ile çalışmalarına devam etmektedir.

-Kazakistan Diyanet İşleri Başkanlığı ile yapılan anlaşmalar çerçevesinde öğrencilere, okul derslerinden  sonra  temel din dersleri ve ahlak eğitimi verilmektedir. Bu şekilde eğitim alan öğrenciler Öz dilleri ve dinimizi en mükemmel şekilde öğrenmektedir.

 İnşası devam eden 17 yeni binanın gelecek sene faaliyete girmesi hedeflenmiştir.

- Kazakistan'dan Türkiye’ye öğrenim görmek için gelmiş iki yüzden fazla öğrencinin yurt, eğitim, burs  ve diğer temel ihtiyaçları İpekyolu Asya derneğimizin katkıları ve organizasyonu  ile karşılanmakta, bu öğrencilerin en mükemmel şekilde  eğitimlerini tamamlayarak ülkelerine dönmeleri için gayret edilmektedir. 

-Kazakistan Ahmet Yesevi Üniversitesinde lisans ve yüksek lisans eğitimlerine devam Türkiyeli öğrencilerimize Alşan İpekyolu ciddi yardımlarda bulunmaktadır.

İlgili Blog Yazıları


Kırgızistan'da Oş  ve Bişkek, Kazakistan'da ise Çimkent ve Türklerin başkenti Almatı ziyareti... Orta Asya'da 4Gün&4şehir gezi programımıza sizleri de bekleriz. Devamı »

Moğolistan Türkiye’nin 2 katı bir coğrafyaya yayılan bozkırlar ve çöllerle kaplı bir ülke. 2,8 Milyon nüfusun geneli Budistlerden oluşurken bölgede 150 bin Müslüman Devamı »

Dunganlar kimdir denildiğinde, birçoğumuzun vereceği bir cevap yoktur aslında! Oysa onlar Avrasya'nın en ilginç topluluklarından. Babaları Arap, anneleri Çinli olan Dunganlar, Devamı »

 1930’larda baskılar sonucu vatanlarını terk eden Kazaklar Himalayaları aşarak 1940larda Pakistan’a ulaşır. 12 yıl muhacirlikten sonra Amerikalılar 5 adet karg Devamı »

Kazakistan Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev, “Nurlu Jol” (Nurlu Yol) adını verdiği yeni ekonomi politikasını kurucusu ve başkanı olduğu Nur Otan Partisi'nin Astana&r Devamı »

Kazakistan'ın 16 Aralık 1991'de Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Briliği'nden ayrılarak bağımsızlığını ilan etmesinden sonra çok kısa zamanda ekonomik anlamda bölgede Çin ve Rus Devamı »