Kırgızistan

31 Ağustos 1991 günü bağımsızlığına kavuşan Kırgızistan 7 orta asyadaki bağımsız Türk ülkesinden biridir. Köklü bir geçmişe sahip olan Kırgızistan tarihe mal olmuş alimleri ve tarihi şahsiyetleri ile ün salmıştır.
Ünlü Manas destanı Kırgızlara aittir. 
Türklerin bilinen en eski yazılı belgelerinden olan Kök Türk yazıtlarında Kırgızlar, tarihleri çok eskiye dayanan Türk kavimleri arasında zikredilmektedir. Çin tarihine ait yıllıklarda ise Kırgızlar M.Ö. 2. yüzyılda Hunlar zamanındaki olaylar anlatılırken karşımıza çıkmakta ve Kırgız Türklerinin bilinen ilk  devletlerini M.Ö. 2. yüzyılda bugünkü Kırgızistan topraklarından doğuya ve kuzey doğuya uzanan bölgede, (Tanrı Dağlarının doğu ve kuzey doğusunda) kurdukları anlaşılmaktadır. Yaklaşık 6 milyon nüfusa, 199.951k m2 yüzölçümüne sahiptir.
Kırgızistan hakkında ayrıntılı bilgi için tıklayın

KIRGIZİSTAN FAALİYETLERİMİZ

-Derneğimiz Kırgızistan'ın eğitim alanında tanınmış ,''İPEKYOLU KIRGIZİSTAN HAYIR KURUMU  '' ile karşılıklı anlaşmalar çerçevesinde faaliyet göstermektedir.

-İpekyolu Kırgızistan'ın ilk faaliyetleri 2001 yılında Bişkek'te  gönüllüler ve gönüllü kuruluşların çalışmaları ile başladı.2012 yılın da İpekyolu Kırgızistan kuruldu.

- Faaliyet alanları kimsesiz çocuklar için hayata destek okulları, lise ve üniversite öğrencileri için yatılı yurtlar, Kur'an Kursları, Sünnet programları, iftar faaliyetleri, kurban faaliyetleridir.

-İkisi erkek biri kız olmak üzere kimsesiz çocuklar için üç hayata destek okulunda yüzlerce çocuğa ev sahipliği yapılmaktadır.

-Bir lise yurdunun tadilatı sürerken bir yandan da inşaat için yeni arsa arayışı sürüyor.

-Kırgızistan'dan Türkiye'ye öğrenim için gelen yüz den fazla öğrencinin yurt, eğitim, burs başta olmak üzere temel ihtiyaçları karşılanarak eğitimlerine sorunsuzca devam etmeleri derneğimizin organizesi ile sağlanmaktadır.

-Manas Üniversitesi'nde lisans ve yüksek lisans eğitimi gören Türk öğrencilere İpekyolu Kırgızistan Hayır Kurumu tarafından destek sağlanmaktadır. 

İlgili Blog Yazıları


Kırgızistan'da Oş  ve Bişkek, Kazakistan'da ise Çimkent ve Türklerin başkenti Almatı ziyareti... Orta Asya'da 4Gün&4şehir gezi programımıza sizleri de bekleriz. Devamı »

 Kırgızistan’ın Oş şehrinde derneğimizin anlaşmalı olduğu İlk Adım Derneği (Birinçi Kadam Hayır Kurumu) ile beraber yaptırılması kararlaştırılan Oş Üniversit Devamı »

Dunganlar kimdir denildiğinde, birçoğumuzun vereceği bir cevap yoktur aslında! Oysa onlar Avrasya'nın en ilginç topluluklarından. Babaları Arap, anneleri Çinli olan Dunganlar, Devamı »

Kırgızistan’ın işgalinde  Ruslara karşı mücadelesi ile destanlaşan, Türk tarihinin belki de en büyük, Datka ünvanı almış tek kadın komutanı Kurmancan Datka vefat Devamı »

Kırgızistan'ın başkenti Bişkek'teki Altınyuva yetimhanesinde yaşları 4-10 arasında değişen yetimler dünyevi ve uhrevi ilimlerinde kemale ermek için gayret ediyor. 7 yaşındaki Devamı »

 Türkistan bölgesinde yıllarca süren moskof mezalimi Orta Asya'lı müslümanlara bir çok şeyi unutturdu. Bunlardan belki de en önemlisi ''Sünnet Merasimi'' olmuştur.  İp Devamı »